Prišla jar, s ňou oteplenie a silné vetry, ktoré k jari patria. Práve v tomto období a nie náhodou sa objavujú náhle epidemické alebo silné horúčkovité ochorenia, chrípky.
Nie však všetky horúčkovité ochorenia majú rovnaké príčiny a ani sa rovnako neprejavujú. Preto je dôležité si všímať sprievodné príznaky a prejavy ochorenia.
V zásade môžeme pozorovať dva základné typy ochorenia:
- z vonkajšej príčiny – akútne ochorenie, ktoré sa prejavuje vonkajšími príznakmi
- z vnútornej príčiny, ktorá sa spojila s vonkajšou škodlivinou – kde pozorujeme okrem nepatrných vonkajších príznakov hlavne vnútorné symptómy a horúčka je spojená práve s nimi.
Budeme sa venovať hlavne tým druhým, ktoré sa nazývajú „ jarné horúčkovité ochorenia“.
Takéto choroby síce nastávajú na jar, ale ich pôvodnou príčinou bolo napadnutie chladom ešte v zime, ktorý však nebol vylúčený z tela a postupom času sa chlad zmenil na horúčosť ( naše nedoliečené a prechodené prechladnutia). Na takýto terén "nasadol" na jar vietor, spojený s chladom alebo teplom (náhle oteplenie po zime). Človek má vysokú horúčku, ale nemá príznaky vonkajšie ( alebo len veľmi jemné).
Príznaky napadnutia vonkajšou škodlivinou sú – zimnica, bolesti hlavy alebo tela, potenie ( pri napadnutí vetrom), bez potenia ( pri napadnutí chladom), pulz povrchový, jazyk bez zmeny.
Vnútorné príznaky, typické pre "jarné horúčkovité ochorenia" – sucho v ústach a krku, tmavá moč, smäd, zápcha, jazyk červený, pulz rýchly skôr hlboký.
Takýto stav sa nesmie liečiť ako ochorenia z napadnutia vonkajšou škodlivinou, kde priamo prečisťujeme horúčosť v povrchovej obrannej vrstve Wei Qi.
V prípade jarných horúčkovitých ochorení je už horúčosť v hlbších vrstvách organizmu ( vo vrstve Qi, Výživy alebo dokonca vo vrstve Krvi) a tak je na mieste tzv. odvetrať horúčosť prečisťovaním horúčosti krvi a dopĺňaním yinu. Tým sa patogén presunie do povrchovej vrstvy a pôvodne vnútorné príznaky sa zmenia na vonkajšie. Až vtedy môžeme prečistiť horúčosť z povrchovej vrstvy a tak úplne vyliečiť daný stav.
Prechladnutia, všeobecne, sú veľmi nebezpečné a ľudia ich závažnosť podceňujú. Dajú si Paralen alebo Coldrex a keď necítia prejavy choroby, tak už chodia po vonku, do práce. Neuvedomujú si, že v organizme je stále vonkajšia škodlivina a organizmus s ňou musí bojovať. Vo väčšine prípadov, tak zbytky chladu nikdy nie sú vylúčené z tela von a po rokoch riešime zápalové ochorenia z neznámych príčin.
Rada na záver: Akonáhle pocítite, že Vás ofúkol chladný vietor, alebo ste dlho stáli na zime a ste celý skrehnutý, uvarte si doma buď varené víno s klinčekmi a škoricou alebo nastrúhajte čerstvý zázvor, prevarte ho vo vode a vypite. To Vás zvnútra prehreje, zároveň otvorí póry a chlad, ktorý do Vás prenikol sa vytlačí na povrch. Vždy je lepšie len jemné orosenie sa, ako silné potenie pri naparovaní. Ale aj táto metóda je lepšia ako nič. Takto môžete už v počiatočnom štádiu zahnať ochorenie z napadnutia chladom alebo chladným vetrom a to sa nemusí vôbec vyvinúť do horúčky, zápalov hrdla a sopľavého nosa.