Príčiny zápchy pohľadom Tradičnej čínskej medicíny.
Pod zápchou rozumieme suchú a ťažko alebo nepravidelne odchádzajúcu stolicu. U každého je priebeh zápchy, sprievodné príznaky a typ stolice trochu iný. Závisí to od príčin, ktoré zápchu spôsobili. Preto je dôležité, aby ste sledovali akú máte stolicu. Podľa Tradičnej čínskej medicíny je až 11 základných príčin vzniku zápchy.
1. Zápcha z horúčosti
Tento typ zápchy je spôsobený vpádom vonkajšej patogénnej horúčosti napríklad pobytom v príliš horúcom podnebí, nadmernou konzumáciou povahou horúcej stravy ako alkohol a štipľavé jedlá, prípadne nesprávnou liečbou. Prejavuje sa bolesťou žalúdka a pocitom plnosti a pálenia, môže byť aj horúčka a potenie.
2. Zápcha z prehradenej Sleziny
K tomuto prípadu dochádza za stavu, že žalúdok je silný a Slezina naopak slabá. Je to nezvyklý stav, ktorý sa prejavuje veľkou chuťou do jedla, pričom ale Slezina nie je schopná plniť svoju funkciu transformačnú a transportnú – teda výživu zo strávenej potravy doviesť do krvi. V žalúdku je pocit horúčosti, ústa sú suché, dych je zapáchajúci, v ústach je lepivý pocit, chuť do jedla je dobrá. Čo je zaujímavé, dochádza k častému močeniu ale stolica je suchá.
3. Zápcha zo stagnácie Qi Pečene
Spôsobuje ju stres a nadmerné dlhodobé sedenie s minimálnym pohybom, stavy po operácii alebo prítomnosť parazitov v tele. V oblasti žalúdka a brucha je pocit plnosti, časté grganie. Stolica je suchá a jej odchod je zablokovaný.
4. Zápcha spôsobená „vetrom“
Vietor ovplyvňuje najmä Pľúca. Párovým orgánom ku Pľúcam je Hrubé črevo. Preto vie vietor ovplyvniť a zablokovať pohyb stolice v črevách a to svojou vysušujúcou povahou. Sprievodné príznaky môžu byť necitlivosť a tŕpnutie končatín a iné príznaky prítomnosti vnútorného vetra.
5. Zápcha spôsobená dietetickými excesmi
Patrí sem nadmerná konzumácia mastných, horúcich, pálivých jedál, ktoré svojou povahou vysušujú hrubé črevo. Sprievodné príznaky sú stagnácia potravy, plnosť v žalúdku, grganie, kyslé regurgitácie, nausea, pocit ťažkého žalúdka, rozpínanie v žalúdku spolu so zápchou.
6. Zápcha z akumulácie hlienov
Je spôsobená nadmernou tvorbou hlienov napríklad z patogénnej vlhkosti v organizme. Je častá pri horúcom type dušnosti a astmy. Sprievodnými príznakmi je kašeľ s hlienmi, plnosť na hrudi, pariaca sa hlava – potenie na hlave.
7. Zápcha z nedostatku Qi
Týka sa to najmä nedostatku Qi Sleziny, ktorá tlačí stolicu nadol. Niekedy sa stretávame s týmto prípadom u starých ľudí, ktorí nevedia vytlačiť stolicu, hoci nie je tvrda a suchá. Tento stav je spojený s potením sa pri stolici ale aj samovoľným potením pri sebamenšom pohybe, často sa pridružuje skrátený dych. Teda všetky základné príznaky prázdnoty Qi. Preto tu treba dopĺňať Qi a to najmä Qi Sleziny.
8. Zápcha z nedostatku krvi
Krv je tekutina a jej nedostatok spôsobuje suchosť čriev. Stolica je bobkovitá suchá, tvár je nažltlá, môžu byť prítomné palpitácie, závrate, zastreté videnie a iné príznaky mála krvi. Táto zápcha je typická v starobe. Pri starých ľuďoch je veľmi nebezpečné podávať na zápchu preháňadlá, pretože pôvod zápchy je vo vyčerpaní a preháňadlá ešte viac oslabujú organizmus.
9. Zápcha z nedostatku yinovej zložky v organizme
Nedostatok yinu sposôbuje aj nedostatok telesných tekutín. Tie potom nezvlažujú črevá. Prítomné príznaky sú typické pre nedostatok yinu – návaly horúčosti, pocit horúčosti v dlaniach, ploskách nôh a na hrudi, nočné potenie…
10. Zápcha z nedostatku yangu
Keď je nedostatok yangu-hybnej sily, potom tá nie je schopná hýbať yinom a nedokáže ohriať tekutiny. Stolicu je ťažké vytlačiť , ale ostatné príznaky sú chladové. Treba ohrievať najmä yang Obličiek. Tento stav je tiež najčastejší v starobe.
11. Zápcha zo stagnácie chladu
Je spôsobená zranením yangovej Qi, ktorá nie je schopná zohriať črevá aby zvlhčili stolicu. Stolica môže ale nemusí byť suchá, sú prítomné chladové bolesti, pocit plnosti v bruchu, pocit chladu v spodnej časti chrbta. Stav sa zlepšuje teplom.
Tu vidíme, že príčiny zápchy sú rôznorodé a preto aj liečbu musíme prispôsobiť jej príčinam a danému stavu organizmu. Ak je človek vysušený, je dobré črevá zvlažovať aj stravou. Rôzne druhy semien a orechov sú dostatočné mastné a vedia zvlažiť a premastiť črevá. Ak, ale chýba krv, treba ju doplniť, aby si telo začalo tvoriť vlastné telesné tekutiny. S takým stavom sa stretávame napríklad aj u žien po pôrode. Ak stratili príliš veľa krvi a vyčerpali sa dlhým pôrodom, častým sprievodným príznakom po pôrode nastúpi zápcha. Ak dlhodobo stagnuje stolica v črevách, začne sa produkovať horúčosť v črevách a to môže viesť ku tvorbe hemoroidov a krvácaniu z konečníka. TČM tento mechanizmus popisuje tak, že naakumulovaná horúčosť v oblasti čriev sa presunula na úroveň krvi, horúčosť krvi spôsobuje zrýchlený až chaotický tok krvi, čo vedie k výronu krvi z cievneho riečišťa - z vlásočničiek. Samozrejme, že my to vnímame v spojení so zápchou a prílišným tlačením stolice von, čo tiež zvyšuje tlak krvi na cievky.
Ak, teda, trpíte zápchou, zamyslite sa nad tým, z akej príčiny u vás zápcha vznikla a snažte sa odstrániť príčinu. Lebo dlhodobé užívanie preháňadiel, dokonca aj prírodných, váš zdravotný stav ešte zhorší.